Mimarlık derginizi nasıl alırdınız?: XXI’in dijital kanallarını yeniledik!

 

 

 

 

 

 

XXI Dergisi Responsive Web Tasarımı

Dijital yayınların dünyayı ele geçirmeye başladığı bir çağda hem basılı hem de dijital olarak yayımlanan mimarlık dergisi XXI’in dijital kanallarını kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda yeniden tasarladık.

İlk olarak derginin eğitim düzeyi çok yüksek ve estetik kaygısı üst seviyede bir hedef kitlesi tarafından tüketilen içeriklerinin nasıl bir strateji ile verilmesi gerektiğini tanımladık. Sitede bulunan birçok farklı içerik tipini kategorize ederek, çeşitli amaçlara hizmet eden içeriklerin ana sayfada nasıl farklılaştırılması gerektiği üzerine çalıştık: Proje bazlı içeriklerde görselliğin ön plana çıkarılması gerektiğinden, ana sayfada projeleri verirken görsel ön izlemeler oluşturduk. Ayrıca, mimarlık dünyasının güncel tartışmalarını besleyebilecek, daha entelektüel içerikleri ana sayfada dikkat çekici bir ayrıntı ile sunarak kullanıcıda okuma isteği uyandıracak şekilde kurguladık. 

Sitede geçirilen zamanı artırmak için “Benim Sayfam” yapısını oluşturduk: Burayı, okuyucunun kendi entelektüel dünyasını yaratabilmesi için istediği konu başlıklarını takip ederek gerekli içerikleri kaydedebileceği bir alan olarak tanımladık. Bunun yanı sıra, sitedeki etkileşimi artırabilmek için bir tartışma kurgusu yapıldı: Görüş yazılarındaki entelektüel içeriği daha da zenginleştirebilmek için editörün sorduğu sorular çerçevesinde tartışma alanları yaratıldı.

Kurguladığımız strateji doğrultusunda, tutarlı ve kolay kullanılan responsive web sitesi ve tablet uygulaması oluşturuldu.