KARİYER.NET KULLANICILARI İÇİN BAŞTAN SONA TASARLANMIŞ ADAY BULMA SÜREÇLERİ!

 

 

 

 

 

Kariyer.net İşveren Portalı Responsive Web Tasarımı

Kariyer.net İşveren Portalı’nın kullanıcıları pek çok farklı kullanım davranışı geliştirmişti. Bu davranış şekillerinin farklılaşmasının başta gelen nedenleri arasında; güçlü bir bilgi mimarisinin bulunmaması, portalın farklı farklı büyüklükte ve sektörlerden kullanıcılarının bulunması ve sisteme Kariyer.net tarafından tanımlanmış ‘çekmece’ dosyalama sistemi vardı. ‘Çekmece’ler kullanıcıların kendi süreçlerini yönetmelerine izin veriyordu, ama bu durum kullanıcılara tutarlı bir portal deneyimi sunulmasına engel oluyordu. 

Portaldan iş ilanı girme ve aday bulma süreçlerini incelerken kullanıcıların farklı ihtiyaç ve beklentileri olduğunu gördük. Örneğin kurumsal şirketlerin insan kaynakları ekibi sene boyunca farklı seviyedeki pozisyonlar için aday arama süreci yönetirken; daha küçük ölçekli iş yerlerinde ise yalnızca ihtiyaç durumunda spesifik bir pozisyon için iş ilanı girdiklerini gözlemledik.

Kurumsal müşterilerin kolayca, daha küçük ölçekli iş yerlerinin de hızlıca aday süreçlerini yönetebilecekleri bir işe alım platformunu tasarladık. ‘Çekmece’ fonksiyona son verip, dosyalama mantığını tüm sisteme yedirdiğimiz bir sistem tasarımı gerçekleştirdik.

Adayların bilgilerinden oluşan bir veritabanı oluştururak, tekrar eden pozisyonlar için uygun adayları sunarak süreci hızlandırdık. Her adayın işe alım sürecinin kariyer.net ekranları üzerinden; aday ile ilgili bilgilere ulaşılabilen, aday ile ilgili referans ve görüşlerin paylaşılabildiği bir formatta vererek aday bilgilerinin tek bir yerde toplanması sağladık. Orta-küçük segmentteki şirketlerin işe alım ilanı verebilme süreçlerini hızlandırmak adına, form doldurma deneyimini iyileştirdik ve form doldurulurken vakit kaybedilmesini önledik. 

"I-AM MÜŞTERİ DAVRANIŞINI VE İHTİYAÇLARINI ÇOK İYİ SORGULAYAN, DUYDUKLARINI NET UX ÇÖZÜMLERİNE DÖNÜŞTÜREBİLEN, ÇOK YARATICI VE ÇÖZÜM ODAKLI BİR EKİP. "

 

 

Zeynep Oran Çakıroğlu

Kariyer.net Müşteri Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı