ALFA KUŞAĞI VE AİLELERİ İÇİN YENİ BİR EĞLENCE DENEYİMİ

 

 

 

 

 

 

İstanbul, Türkiye

HUPALUPA

Metropol İstanbul Alışveriş Merkezi, çocukların ve ailelerin birlikte vakit geçirerek eğlenebilecekleri, farklı yaş gruplarına hitap eden aktiviteler ve oyun alanlarıyla birlikte yepyeni bir eğlence merkezi yaratmak için bizimle çalıştı.

Neler Yaptık?
İsim çalışması, marka kimliği tasarımı ve eğlence merkezinin iç mimarisini bütüncül olarak ele aldığımız projede, öncelikle eğlence alanı kavramını ve hedef kitleyi tanımladık. Sadece çocukların değil, büyüklerin de hoşlanabileceği aktiviteleri içeren aile boyu eğlence merkezi için, okul öncesi çocuklardan ebeveynlere kadar bütün yaş gruplarının dahil olduğu müşteri profillerini oluşturduk.

İsim ve Marka Çalışması
İsim ve marka çalışmasıyla başlayan süreçte, çok renkli, canlı ve heyecan yaratan marka dili oluşturduk ve bu marka dilini mekan tasarımına yansıttık. Tasarımında öne çıkardığımız iddialı, oyuncu ve enerjik Hupalupa markasını, mekanın tasarım diline genel olarak yansıttık.Metropol AVM’nin içerisinde yer alan Hupalupa için, içeride yoğun şekilde devam eden ağ kurgusunu mekandan dışarı taşırarak eğlencenin ipucunu giriş anında verdik. Aynı ağ kurgusunu hem Hupalupa’nın içerisinde hem de AVM alanlarında farklı açıklıklardan amorf formda sarkıtarak konumlandırdık. Markayı ve logoyu oluşturan bütün renkleri, farklı işlevlere sahip mekanları birbirinden ayrıştırmak için kullandık.

İç Mekan Tasarımı
AVM içerisinden ve caddeden iki ayrı girişi bulunan Hupalupa'nın ortasında interaktif avlu adını verdiğimiz alan yer alıyor. Bu alanın iki tarafında da farklı işlevler barındıran mekanlar bulunuyor. Sol tarafta küçük yaş gruplarına hitap eden oyun alanları yer alırken, sağ tarafta gençler için konumlandırılan oyun alanları, cafeler ve alışveriş alanları bulunuyor. Marka dilinde güçlü bir şekilde yansıttığımız memphis style grafik öğeler, interaktif avluda yer alan bilet gişeleri ile birlikte bütün kiosk tasarımlarında üç boyutlu olarak kendini gösteriyor.

Hupalupa’ya AVM girişinden girildiğinde ziyaretçilerin karşısına ilk olarak markalı ürünlerin satıldığı Hupalupa mağazası çıkıyor. Hupalupa markasının kendi ürünlerinin satışının yapıldığı bu alan, ziyaretçileri alışveriş modundan tamamen çıkarmadan farklı ve daha eğlenceli bir dünyaya yumuşak bir geçiş sağlıyor.

İnteraktif avlunun sağında kalan, tasarım dili olarak daha çok gençlere ve yetişkinlere hitap eden alan; bowling, video oyun alanı, spor barı, bilardo, dart ve geniş bir cafe ve restoran alanına ev sahipliği yapıyor. 

İnteraktif avlunun solunda bulunan, farklı yaş gruplarındaki çocuklara hitap eden oyun alanı; tırmanma duvarı, trambolin, çarpışan arabalar, simülatör alanı ve soft play zone adını verdiğimiz oyun alanlarını barındırıyor. Aileler burada bulunan çocuk aktivite alanına çocuklarını bırakarak birkaç saat sonra gelip alabildikleri gibi, dilerlerse çocuklarıyla birlikte de vakit geçirebiliyorlar.

Asma katta bulunan seyir terası ailelerin çocuklarını uzaktan izlemelerine imkan sağlıyor. Bu katta aynı zamanda workshop ve eğlence alanları yer alıyor: Bilim atölyesi, dil atölyesi, montessori eğitim atölyesi ve robotik atölye gibi, çocuklara eğitim veren, kendi içerikleri doğrultusunda farklı grafiklerle tasarlanmış mekanlar bulunuyor. Yine bu katta yer alan parti atölyeleri; ışık rengi, kullanılan malzeme ve belirlenen temaya göre değişebiliyor.

Hupalupa, açıldığı günden bu yana İstanbul’da yaşayan çocuklu ailelerin oldukça yoğun ilgisiyle karşılaşarak İstanbul'un en çok ziyaret edilen eğlence merkezlerinden birine dönüştü.