ZAMAN GEÇİRMEYE BAYILACAĞINIZ BİR MOBİL BANKACILIK UYGULAMASI

 

 

 

 

 

 

CepteTeb Mobil Uygulama Tasarımı

CEPTETEB Mobil Uygulama Tasarımını Üstlendik


CEPTETEB mobil uygulama tasarımı, dijital bankacılık alanında sektörünün en yenilikçi ve dinamik markalarından TEB ile bankacılık sektöründe uzman deneyim tasarımı ajansı I-AM’i bir araya getirdi.CEPTETEB 16. Altın Örümcek Ödülleri’nde Bankacılık & Finans kategorisinde “En İyi Mobil Uygulama” seçildi ve aynı zamanda “En Erişilebilir Mobil Uygulama” ödülünün de sahibi oldu.

Mobil bankacılıkta kullanıcı deneyimi içgörülerini inceledik


I-AM olarak CEPTETEB’in kullanıcı deneyimini iyileştirmek için işe kullanıcı verilerini incelemekle başladık. Araştırmalarımız mobil bankacılık uygulamalarında kullanıcıların iki temel ihtiyacı olduğunu gösterdi: Finansal bilgilerine ulaşmak ve finansal işlemlerini gerçekleştirmek. 

Günümüzde, kullanıcı deneyimini yeterince ön plana almayan mobil bankacılık uygulamalarında bu iki temel ihtiyaç iç içe geçmiş durumda. Dijital müşteri deneyimi, söz konusu mobil uygulamalar olduğunda en üst seviyede kullanıcı deneyimi ve görsel tasarım uzmanlığı gerektiriyor. I-AM olarak, CEPTETEB’in yapısal tasarımını sadeleştirerek, finansal bilgilerin bulunduğu içerikler ile finansal aksiyonları birbirinden ayırdık. Böylece arayüz tasarımını sadeleştirmeyi hedefledik.

Dijital bankacılıkta arayüz tasarımı görsel tasarımla tamamlanıyor


Mobil bankacılıkta kullanılabilirlik, ancak müşterilerin, yani kullanıcıların hayatını kolaylaştırmakla sağlanabiliyor. Arayüzlerini ve görsel dilini bu doğrultuda kurguladığımız yeni CEPTETEB, karmaşık görünen finansal bilgileri ve uyarıları kullanıcının algılayacağı basitlikte sunuyor.

Kredi kartları ödeme uyarıları ve minimum ödeme tutarı gibi bilgiler için geliştirdiğimiz bilgilendirme kartları, kullanıcının dikkatini dağıtmadan, basit ve anlaşılır bir görsel dilde sunuluyor. Bu sayede kullanıcıların, ödeme uyarıları, finansal öneriler gibi karmaşık bilgileri, kullanıcı dostu bir görsellikte kolaylıkla algılamaları sağlanıyor. Aynı zamanda gece modu gibi farklı görsel seçenekler de, kullanıcının uygulamayı kendi görsel zevkine göre kişiselleştirmesine olanak tanıyor.

Kullanıcı deneyimi tasarımı yeni müşteri kazanmayı da sağlıyor


Yeni kullanıcıların TEB müşterisi olmalarını kolaylaştırmak ve bankanın müşteri ağını genişletmesini sağlamak amacıyla tasarladığımız uygulamaya, şubeye gitmeye gerek kalmadan müşteri olma seçeneğini ekledik. Bunun yanı sıra, CEPTETEB yazılım ekibinin de hayatını kolaylaştırmak adına, uygulama içerisindeki dataları gruplandırarak, sürdürülebilir bir uygulama tasarımı gerçekleştirdik.