ÇOCUKLAR KODLAMAYI ALGO İLE ÖĞRENİYOR!

 

 

 

 

 

 

Algo Dijital Oyun ve Arayüz Tasarımı

Çocuklara Kodlamayı Öğreten Dijital Oyun Tasarımı

Algo Dijital eğitim programı, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) tarafından 6-14 yaş arası çocuklara blok temelli kodlamayı ve dijital okuryazarlığı öğretme amacıyla başlatıldı. Vakfın bu tarz bir projeye başlarken amacı, kodlamanın temelinde yatan algoritmik düşünme ve sorun çözme becerisini çocuklarda geliştirmek, neden sonuç ilişkilerini daha iyi kurabilmelerini sağlamaktı. Proje kapsamında “Gezegen Gezgini” isimli oyunun tasarımını ve Algo Dijital isimli platformun görsel tasarımı ve arayüz tasarımını I-AM Digital olarak gerçekleştirdik. Böylece, çoğunlukla bankacılık, finans, İK ve sigortacılık alanında gerçekleştirdiğimiz arayüz tasarımı ve kullanıcı deneyimi projelerinden farklı olarak, sivil toplum alanında keyifli bir oyunlaştırma projesi de ortaya çıkarmış olduk.

Oyunlaştırma tasarımı strateji kurgusu ile başladı

Oyun tasarımı için ilk aşamada iyi kurgulanmış bir tasarım stratejisi oluşturduk. Oyunun hikaye kurgusuna, TEGV’in katılımı ve katkılarıyla hayat verdik. Ana karakter ve yan karakterlerin illüstrasyonları, animasyonları, oyun içerisinde etkileşimli olan tüm objelerin oluşturulması dahil olmak üzere oyunun tüm tasarımını üstlendik. Blok tabanlı kodlama sisteminin kullanıldığı oyunun genel mekaniğini kurgularken uzun vadeli hedefleri de gözeterek modüler bir oyun geliştirdik. Bu sayede, oyunun ileri seviyelerinde çocukların kendi oyunlarını yazabilmesine ve paylaşabilmesine olanak sağlamayı hedefledik.

Arayüz tasarımı ile çocukların kolay öğrenmesine katkı sağladık

Arayüz tasarımını kullanılabilir, çocuklara uygun ve eğitime destek olacak şekilde kurguladığımız Algo Dijital ve Gezegen Gezgini çocukların kullanımına açıldı. Dijital ile etkileşimi sınırlı olan çocukların bile karmaşık problemlerde sonuca ulaşmak için atılacak adımları kolaylıkla öğrenebilmelerini sağlayan Algo Dijital, aynı zamanda çocuklara eğlenceli zaman geçirebilecekleri bir platform sunuyor.